ciśnieniomierz

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka co trzecią osobę dorosłą w Polsce. Jednak nie wszyscy chorzy zdają sobie z tego sprawę. Warto więc kontrolować swój stan zdrowia poprzez regularny pomiar ciśnienia. Do tego celu służy ciśnieniomierz. Jaki model jednak wybrać – nadgarstkowy czy naramienny?

Sporo zależy od tego, kto urządzenie będzie użytkować. W przypadku osób otyłych czy z szerokim obwodem ramion lepiej sprawdzają się urządzenia nadgarstkowe, gdyż mankiet naramiennego ciśnieniomierza może nie objąć bardzo szerokiego ramienia. Takie ciśnieniomierze są mniejsze, a więc i bardziej mobilne. Bez problemu można je ze sobą zabrać w podróż. Z drugiej strony uważa się, że ciśnieniomierze naramienne dają dokładniejszy wynik. Specjaliści polecają je również osobom z miażdżycą. Żyły ramienne są bowiem grube, co pozwala na łatwiejszą ocenę skuteczności przepływu krwi.

Obecnie ciśnieniomierze nadgarstkowe dostępne są jedynie w opcji automatycznej. Tym samym do napompowania rękawa znajdującego się na nadgarstku potrzebne jest jedynie wciśnięcie jednego guzika. Warto jednak zainwestować w sprzęt atestowany, który daje dokładny pomiar. Wielkość samego urządzenia czy szerokość rękawa to cechy, które należy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Na cenę w tym przypadku wpływa niekiedy design urządzenia, wielkość wyświetlacza czy funkcje dodatkowe.

Przed zakupem ciśnieniomierza naramiennego, warto z kolei zmierzyć obwód swojego ramienia. Od dokładności dopasowania rozmiaru mankietu zależy bowiem dokładność badania ciśnienia krwi. Dobrze, gdy w urządzeniu jest możliwość wymiany mankietu na nowy, kiedy ten się zużyje. Ciśnieniomierze naramienne mogą być automatyczne lub półautomatyczne. Te pierwsze pompują rękaw po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. W przypadku tych drugich do napompowania konieczne jest kilkukrotne naciśnięcie specjalnej pompki. Eksperci polecają modele automatyczne, gdyż badany w czasie pomiaru powinien pozostawać nieruchomo. Ciśnieniomierze dla starszych osób powinny mieć funkcję zapamiętywania kilku ostatnich wyników. Dzięki temu można łatwiej porównywać wyniki.

Lekarze uznają, że norma ciśnienia tętniczego krwi wynosi 90-135 mm Hg dla ciśnienia skurczowego oraz 50-90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. U zdrowego człowieka optymalne jest ciśnienie 120 na 80 mm Hg. Jednak gdy przez kilka dni ciśnienie krwi jest wyższe, a dodatkowo pojawiają się zmęczenie, bóle głowy czy zmęczenie, należy koniecznie i niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.

1 KOMENTARZ

  1. Obecnie możliwości zakupu sprzętu medycznego do użytku domowego są ogromne. Ale wybór też nie należy do łatwych, bo rodzaje sprzętu są różne. Warto zatem dokładnie poczytać i sprawdzić rekomendacje przed zakupem, bo może to nam mocno ułatwić wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here