inhalacja

Sól fizjologiczna jest roztworem chlorku sodu z wodą. Stężenie soli wynosi 0,9%, a więc bardzo mało. Wykonanie inhalacji z soli fizjologicznej umożliwi dokładne oczyszczenie dróg oddechowych z chorobotwórczych drobnoustrojów, pyłów, kurzów oraz umożliwi szybkie ich nawilżenie. W bardzo szybkim stopniu przyniesie ulgę. Inhalacje z soli fizjologicznej polecane są w zapaleniu gardła, anginie, grypie, katarze. 

Sama czynność wykonania nebulizacji polega na podaniu zaleconych przez lekarza leków przy pomocy inhalatora lub nebulizatora. Wraz ze wdechem cząsteczki rozpuszczonego w soli leku przedostają się do dróg oddechowych użytkownika. Podstawową cechą tej czynności, jest to, że lek ma szansę zadziałać natychmiast, osiada bezpośrednio w zainfekowanych miejscach. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie dużych dawek leku. Wystarczy zastosować dawkę minimalną, by uzyskać pożądany efekt. Redukcji ulega zatem ilość skutków ubocznych. 

Inhalacje można wykonywać zarówno przy pomocy inhalatora – niezwykle prostego w obsłudze sprzętu, w którym w wyznaczone miejsce aplikuje się proszek i sól fizjologiczną, a potem wystarczy zamknąć pojemnik i wykonać głęboki wdech, wdychając przez ustnik porcję wykonanej przez nas mieszaniny. 

Nebulizatory działają podobnie jak inhalatory. Różnica jest taka, że każdy nebulizator ma zbiornik na lek, natomiast inhalator, niekoniecznie. Nebulizatory, posiadają ponadto odpowiednią maskę lub smoczek. 

Dobrze wiedzieć, że nie każdy lek, można włożyć do nebulizatora, ponieważ, modyfikacji może ulec jego struktura. Istnieją farmaceutyczne specyfiki przeznaczone do nebulizatorów, ale warto zapytać o to lekarza. Inhalacje z soli fizjologicznej przy pomocy inhalatora, można stosować również profilaktycznie, nie tylko w chorobie. Sól fizjologiczna ochroni przed chorobą, zabije ewentualne patogeny, wzmocni odporność. 

Inhalacje z soli fizjologicznej można robić przy użyciu inhalatora – sprzęty, na pierwszy rzut oka wyglądają jak nebulizator. Wiedz jednak, że inhalator jest urządzeniem rozpylającym leczniczy proszek w powietrzu natomiast do nebulizatora wkłada się kapsułkę, a ten stworzy mgiełkę zawierającą o średniej wielkości cząsteczki z lekiem. 

Nebulizatorów używa się zazwyczaj wtedy choroba jest ciężka, bądź trudno ją wyleczyć. Do niewielkiego zbiorniczka często połączonego z filtrem i maską, wprowadza się ok. 4 ml soli fizjologicznej. Potem nebulizator należy połączyć z kompresorem i maską. Opary wdycha się w pozycji siedzącej lub leżącej.

Inhalator działa podobnie. Jeśli posiada pojemnik na lek – należy go zaaplikować, jeśli nie, do zbiorniczka aplikujemy sól fizjologiczną i przy pomocy głębokiego wdechu, wciągamy. Inhalatory dostępne są w wersji kieszonkowej dzięki czemu można zabrać je ze sobą w podróż, do pracy, do szkoły, na zakupy. 

Inhalacje z soli fizjologicznej nawilżą śluzówkę nosa, ułatwią wydalanie wydzieliny, oczyszczą nos. 

Jak przygotowywać porcje do inhalacji?

Wiedz, że plastikowe ampułki z solą fizjologiczną są jałowe. Nie powinieneś zatem dotykać zawartości palcami, aby nie wprowadzać do sterylnego wnętrza żadnych zanieczyszczeń. Ampułki po otwarciu należy jak najszybciej wykorzystać, by nie pozwolić im stracić swych dobroczynnych właściwości. Jedna ampułka zawiera na ogół 5 ml soli fizjologicznej i służy do jednorazowego zabiegu. Zawartość ampułki wlewamy więc do inhalatora i dalej postępujemy zgodnie z instrukcją urządzenia. Najlepszy efekt uzyskamy po 10 min od rozpoczęcia. Nie należy przedłużać inhalacji. 

1 KOMENTARZ

  1. Inhalacje różnego typu są znane od pokoleń. Ale od niedawna zostały wprowadzone na rynek inhalatory, które znacznie ułatwiają ten zabieg. Obecnie sól fizjologiczna jest dostępna bez recepty w aptekach i jest bardzo często wykorzystywana właśnie do inhalowania, czy płukania zębów oraz oczów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here