Najbardziej znane inhalatory.

W obecnej chwili na rynku jest mnóstwo sprzętów typu „inhalator”. Różnią się  swoim  przeznaczeniem, jak i mechanizmem działania. Postęp technologii w przypadku inhalatorów jest ogromny, gdzie jeszcze ok 30 lat temu każdy w domu robił inhalację z garnka wypełnionego wrzątkiem i solą (np na zatoki).

Dziś wyróżniamy inhalatory np. ze względu na ich budowę oraz nazewnictwo często nawiązuje do ich przeznaczenia. Są to np.:

  • Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem – Inaczej znane, jako aerozole. Bardzo popularne wśród leków na górne drogi oddechowe. Mają bardzo podobne zastosowanie, jak inhalatory proszkowe, ale te z kolei nie można nazwać aerozolami.
  • Inhalatory proszkowe To inhalatory najstarszej generacji, które spopularyzowały się w firmach farmaceutycznych, jako „kieszonkowe” inhalatory. Z ich pomocą można leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych. Bardzo tego typu popularnym lekiem był lek „Bioparox” – obecnie wycofany już z polskich aptek. Często tego typu inhalatory są przeznaczone dla ludzi cierpiących na astmę. Są podręczne, wygodne w przechowywaniu, oraz ich użycie nie jest trudne. Chory mający atak może sięgnąć do kieszeni po swój inhalator i szybko udzielić sobie pomocy.
  • Inhalatory ultradźwiękowe – mają za główny cel nawilżenie górnych dróg oddechowych, wyglądem przypominają odkurzacz. Lecz emanują pyłem, nie zaś wciągają.

Współcześnie mamy do czynienia z chorobami, w których leczeniu bardzo pomocne są (a wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania) inhalatory. Wymienić można m.in:  astma, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli oraz płuc, zapalenie zatok szczękowych/czołowych.

Koncentrator tlenu.

Żeby móc najprościej wytłumaczyć czym jest koncentrator tlenu, może powiedzieć, iż jest to urządzenie, które oczyszcza powietrze wokół nas, i oddaje sam tlen. Stężenie tlenu tzw. „medycznego” wynosi ok. 90 – 95 %. Jest przeznaczony dla ludzi, których organizm nie jest w stanie dostarczyć organizmowi takiej ilości tlenu. Wykorzystywany w ambulansach, już przy pierwszej pomocy, w szpitalach, a także w szczególnych przypadkach w domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here