termometr dla noworodka

Gorączka u noworodka wywołuje nie lada niepokój u jego rodziców. Jest to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Sam stan podgorączkowy jest już dla nich zmartwieniem. Dlatego tak ważny jest pomiar temperatury, by właściwe zareagować. Do czego niezbędny jest odpowiedni termometr. 

Jak wybrać termometr? 

Na rynku dostępne są przeróżne modele, przez co rodzice stoją przed ogromnym wyborem. Producenci oferują termometry szklane, elektryczne, paskowe, na podczerwień, jak i w kształcie smoczka. Nie wszystkie dają gwarancję dokładnego, wiarygodnego pomiaru. W 2009 r. z produkcji wycofane zostały termometry rtęciowe, które miały szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko, za sprawą zawartej w nich rtęci. 

Termometr szklany 

Rtęć została zastąpiona między innymi alkoholem. Termometr ten cieszy się sporą popularnością. Ale ma długi czas pomiaru, istnieje ryzyko, że się potłucze. Nie jest więc odpowiedni do pomiarów temperatury u najmłodszych. 

Termometr paskowy

Jest niedrogi, łatwy w użyciu, ale i mało precyzyjny. Przyklejając go do czoła dokonuje pomiaru. A wynik odczytuje się  poprzez porównanie kolorów na wzorniku z zabarwieniem paska. Jest to orientacyjne. Sprawdza, czy temperatura jest podwyższona. Nie mają zastosowania u noworodków.

Termometr elektroniczny

Jeden z najnowszych, mierzy bardzo szybko (w kilkadziesiąt sekund) i bardzo dokładnie. Zasilany na baterie, dostępny w różnych kształtach. Różni się między sobą materiałem i rodzajami końcówek. Zakończenie pomiaru sygnalizowane jest dźwiękiem, wynik widoczny na wyświetlaczu elektronicznym. Tradycyjne elektroniczne termometry dają możliwość dokonać pomiaru w ustach, pod pachą i w odbycie. Decydując się na jego zakup, należy wybrać ten, który posiada elastyczną, miękką końcówkę. Zwiększa to bezpieczeństwo stosowania go u maluchów. Są one tanie, jednak trzeba zwracać przy zakupie uwagę na jakość wykonania, bo nie musi iść ona w parze z ceną. Dostępne są modele elektroniczne do pomiaru temperatury na czole oraz w uchu. Do tego drugiego posiadają specjalną, wyprofilowaną końcówkę z czujnikiem. Mierzy ona temperaturę otaczających ucho tkanek i błonę bębenkową. Polecane dla najmłodszych, jeśli nie są zbyt ruchliwe. Inaczej pomiar w uchu może być trudny albo bolesny, jeśli dziecko ma zapalenie ucha. 

Termometr bezdotykowy

Działający na podczerwień, jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców noworodków. Kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Trzeba go zbliżyć do ciała w odległości kilku centymetrów, następnie nacisnąć przycisk. Po kilku sekundach widać wiarygodny wynik. Pomiar jest szybki, możliwy nawet, gdy dziecko śpi. Kolejną jego zaletą jest wielofunkcyjność. Pozwalaj zmierzyć także temperaturę wody do kąpieli, czy powietrza. Warty zakupu, ponieważ jest bardzo dokładny, szybki i bezstresowy dla maluszka, u którego występuje gorączka.

Termometr w kształcie smoczka 

Mierzy temperaturę w ustach, wynik jet widoczny na elektronicznym wyświetlaczu do 3 minut. Problematyczny, jeśli trzeba zmierzyć gorączkę, a dziecko go wypluwa, bo jest przyzwyczajone do innego smoczka. 

Jak widać, rynek jest w bogaty w ofertę termometrów dla noworodków. To rodzic podejmuje decyzję, co jest dobre dla jego malucha. Należy jednak pamiętać, że dobry termometr jest wart każdej ceny. 

Koniecznie doczytaj: http://www.portal-pto.pl/goraczka-u-dziecka-kiedy-reagowac/