Włosy u dzieci są normalne. Znaczy to, że nie przetłuszczają się i nie sprawiają większych problemów. Czym młodsze, tym włoski są bardziej miękkie, cienkie i delikatne. A skóra głowy wrażliwsza. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów dziecka. Jak dbać o włosy dziecka? Podpowiadamy.

Pielęgnacja włosów u dzieci

Pierwszym problemem, jaki możemy spotkać na naszej drodze do pielęgnacji włosów dziecka, jest współpraca. Nie jest to łatwe. O tym przekonują się na co dzień rodzice maluszków. Dzieci są niecierpliwe, każda minuta to dla nich wieczność. Nieumiejętność przechylenia główki do tyłu przez dzieci. Tak by, spłukać im włoski, nie ułatwia sprawy. Warto zatem korzystać z akcesoriów do mycia włosów dla dzieci. Które zapobiegają dostania się wody z szamponem do oczu, co może spotęgować niechęć do ich umycia.

Pielęgnacja włosów dzieci jest bardzo ważna. Również ich obserwacja. Włosy mogą dawać różne niepokojące znaki. Przykładem mogą być pojedyncze siwe pasma lub nadmierne wypadanie. W takich wypadkach należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską.

Do pielęgnacji włosów dzieci należy używać delikatnych kosmetyków. Obecnie na rynku jest wiele szamponów na bazie naturalnych składników, przeznaczonych właśnie dla dzieci. Warto z nich korzystać. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów. Szczególnie jeśli dziecko posiada je dłuższe. Rozplątywanie może być bolesne. Do wyboru mamy również szampony, które nie szczypią w oczki. To również może być pomocne.
W Internecie jest wiele poradników jak dbać o włosy dziecka. Warto zasięgać wiedzy. By pielęgnacja włosów była przyjemna zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Czego unikać w pielęgnacji długich włosów dziecka:

 • używania szamponów nieprzeznaczonych dla dzieci — są one zbyt odtłuszczające
 • energicznego pocierania włosków podczas mycia — może to spowodować ich splątanie
 • niedelikatne rozczesywania włosów — sprawi to ból i zniechęci dziecko do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych
 • ciasnego upinania włosów

Pielęgnacja włosów dziecka można traktować jak codzienny rytuał. Jeśli będziemy delikatni to mycie i pielęgnacja będzie dla dziecka przyjemne. Wszystko zatem w rękach rodziców.

Pielęgnacja włosków u dziecka — ciekawostki.

Włosy u dzieci nie są wymagające. Nie wymagają dużej troski. Warto jednak raz na jakiś czas nałożyć na nie odrobinę jakiegoś delikatnego specyfiku pielęgnacyjnego. Może to być oliwka czy delikatna odżywka.Pielęgnacja włosów u dzieci różni się od pielęgnacji włosów dorosłego człowieka. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór kosmetyków pielęgnacyjnych. Zaleca się do mycia używania łagodnego szamponu, najlepiej typu no tears. Częstotliwość jest zależna od indywidualnych potrzeb. Można w trakcje mycia nałożyć na kilka minut delikatnej odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Ważne jest również to jakiej szczotki używamy do szczotkowania. Zaleca się używania szczotki z włosia koziego, dla włosów cienkich i delikatnych. Lub dzika dla mocniejszych włosów u starszych dzieci.


Pozytywne nawyki pielęgnacyjne włosów dziecka:

 • warto rozczesać włoski dziecka przed myciem, aby mniej plątały się podczas mycia i rozczesywania
 • rozcieńczanie szamponu wodą w kubeczku przed użyciem
 • mycie włosków umiarkowanie ciepłą wodą
 • delikatne mycie skóry główki i głaskanie włosków zamiast energicznego mycia
 • delikatne osuszanie włosków miękkim ręcznikiem
 • rozplątywanie kołtunów palcami
 • związywanie włosków miękkimi gumkami typu frotka
 • systematyczne podcinanie końcówek

1 KOMENTARZ

 1. Stosując się do zasad zawartych w artykule, mycie włosów będzie przyjemnością. Warto być również wyrozumiałym dla dzieci. Włosy dzieci są delikatne, dlatego tak ważne jest by dbać o nie i pielęgnować naturalnie. Włosy człowieka nie lubią chemii. Dlatego o każde włosy należy dbać. Nieużywanie stylizacji na gorąco, farbowania może nas uchronić przed utratą włosów. Oczywiście jest możliwość skorzystania z przeszczepu włosów, ale warto ten zabieg traktować jako ostateczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here