Wizyta u dentysty u wielu pacjentów wzbudza lęk, a nawet paniczny strach. Jednak wizyta u dentysty wcale nie musi być taka zła. Zwłaszcza wtedy, kiedy na wizytę umawiamy dziecko. Od tej pierwszej wizyty wiele zależy. Warto zatem dobrze się do niej przygotować. Tak by nasza pociecha nie bała się stomatologa. I do kolejnych wizyt podchodziła spokojnie.

Przygotowanie do wizyty stomatologicznej.

Najważniejsze jest nastawienie. Głównie rodziców. To ważne byśmy sami do wizyty kontrolnej podchodzili spokojnie. Przenoszenie negatywnych odczuć i urazów związanych z leczeniem stomatologiczny nie jest wskazane. Może to wywołać lęk dziecka. A do kolejnych wizyt dziecko będzie podchodzić z dystansem.

Kolejnym błędem, jaki popełniają dorośli to straszenie dziecka dentystą. Straszenie dziecka stomatologiem nie pomoże. Mówienie, że jeśli dziecko nie będzie odpowiednio dbało o ząbki, dentysta je wyrwie jest niestosowne. Wizyta u dentysty to niekara!

Przed planowaną wizytą u dentysty warto porozmawiać z dzieckiem. Opowiedzieć mu jak taka wizyta wygląda. Co robi lekarz stomatolog. Dajmy dziecku dobry przykład i chodźmy na regularne kontrole stomatologiczne. Nie pokazujmy dziecku, że te wizyty wywołują u nas stres. W końcu, jeśli mama i tata są dzielni, to dziecko chętnie będzie brało z nas przykład.

Kiedy na pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku udać się na pierwszą wizytę dziecka u dentysty. Opinie na ten temat są różne. Jedni twierdzą, że na wizytę dziecka u stomatologa watro udać się po wyrżnięciu pierwszego ząbka. Inni, że dopiero kiedy ząbki mleczne zaczynają wypadać. Z opinii lekarza stomatologa zaleca się, by na pierwszą wizytę stomatologiczną, dziecko zapisać, kiedy ma już wszystkie ząbki mleczne (20 sztuk). Nie warto odkładać tej wizyty na później. Zaleca się, by udać się na wizytę do dentysty z dzieckiem, kiedy nie widać żadnych przebarwień próchniczych. Wtedy wizyta będzie rutynowa i polegać będzie tylko na obejrzeniu ząbków. To bardzo dobrze wpłynie na dziecko. Jeśli na pierwszą wizytę dziecko trafi z próchnicą. Dentysta będzie musiał leczyć ząbek. Jego działania mogą wywołać u maluszka dezorientacje i strach. Lepiej tego unikać!

Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Warto na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa wybrać lekarza z podejściem do dzieci. Gabinet również powinien być przystosowany do najmłodszych pacjentów. Kolorowa poczekalnia, wyposażona w zabawki umili czekanie. To wszystko sprawi, że dziecko będzie spokojniejsze. Przed umówieniem wizyty dla dziecka warto, dokładnie zapytać jak taka wizyta wygląda, by móc przekazać informacje dziecku. To również wpłynie na jego samopoczucie. Podczas wizyty u dentysty rodzic może pozostać w gabinecie. Jest to zalecane. Maluszek będzie czuł się bezpiecznie w obecności mamy lub taty. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog oceni, czy wszystkie ząbki dziecka rozwinęły się prawidłowo i czy ma prawidłowy zgryz. Sprawdzi, czy nie występują problemy z wyrzynaniem się ząbków i czy nie ma ognisk próchnicy.

Jeśli ogniska próchnicy zostaną szybko odkryte, leczenie będzie szybkie i bardziej przyjemne. Zęby mleczne wymagają leczenia i nie wolno próchnicy na nich bagatelizować. Mitem jest, że mleczaków się nie leczy. Nieleczone zęby mleczne będą wpływać negatywnie na zęby stałe.

Przed wyborem gabinetu na pierwszą wizytę dziecka warto sprawdzić opinie. Warto popytać znajomych i przyjaciół. Również innych mam podczas pobytu na placu zabaw. Wiele gabinetów oferuje rozmowę z lekarzem stomatologiem. Jeśli lekarz wywrze na nas dobre wrażenie, będziemy mogli umówić się na wizytę z dzieckiem. Spokojny rodzic to spokojne dziecko.